Vijesti i savjeti
Pismo roditeljima - razgovor o pucnjavi u Beogradu
Autor: Janja Škoda Đurin, 10. 5. 2023.

Poštovani roditelji,

obraćamo vam se potaknuti tragičnim događajem u beogradskoj osnovnoj školi. Svi se susrećemo s neugodnim emocijama slušajući ovakve tragične vijesti, imamo potrebu analizirati događaj i uzroke, tražiti krivca, a neki možda i ostaju bez riječi. U izloženosti ovakvim tragedijama, važno je djetetu biti oslonac, dati osjećaj sigurnosti i znati kako razgovarati s djecom kako bismo im pružili podršku. Razgovorom i pravilnim pristupom možemo ispravno odgovoriti na uočene izazove prisutne u okruženju. Sustav podrške, međusobno prihvaćanje, razumijevanje i povjerenje temelj su na kojem gradimo budućnost.

Potaknite vašu djecu na razgovor, pokušajte saznati o čemu razmišljaju, što ih pokreće, što im nedostaje ili što im se događa. Ukoliko postoji nešto što Vas zabrinjava, svakako razgovarajte sa stručnjacima: mi smo ovdje za Vas i tražit ćemo način kako Vam pomoći u različitim situacijama. Problemi s kojima se djeca suočavaju odgovornost su svih nas odraslih.

U nastavku pročitajte savjet stručnjaka sa Hrabrog telefona  na koji način sa djecom  razgovarati na temu pucnjave te pročitajte plakat o sekundarnoj traumatizaciji i kako postupati.

U mislima smo sa žrtvama jučerašnjeg tragičnog događaja u Beogradu i njihovim roditeljima, obiteljima, prijateljima, školskim kolegama, učiteljima i sugrađanima. Duboko žalimo zbog gubitka dječjih života i izražavamo našu iskrenu sućut svima pogođenima tragedijom.

Vijesti poput jučerašnje mogu izazvati osjećaje tuge, tjeskobe, ljutnje, straha i bespomoćnosti, kako kod odraslih, tako i kod djece. Ako niste sigurni kako razgovarati s djetetom, evo što možete učiniti:

• Dajte djetetu prostora da vam kaže što zna i osjeća.

S obzirom na količinu različitih informacija u medijskom prostoru, dobro je pustiti djecu da prva govore. Tako ćete dobiti uvid u to je li dijete uopće čulo za događaj, što sve zna i jesu li se pojavili ikakvi strahovi. Manja djeca možda ne znaju da je došlo do pucnjave ako su manje izložena medijima, a u tom slučaju nije potrebno objašnjavati im što se dogodilo.

Nešto starija djeca koja više vremena provode na društvenim mrežama, novinskim portalima i gledajući televiziju vjerojatno imaju neke informacije, a ne zaboravite i da mogu saznati mnogo toga od vršnjaka. Iako roditelji ponekad ne žele razgovarati s djecom o uznemirujućim događajima kako bi ih zaštitili, važno je da ne budu sami u tumačenju onoga što čuju oko sebe.

●       Prihvatite djetetove osjećaje i umirite strahove.

Dajte djeci do znanja da su svi njihovi osjećaji prirodni i da ste tu za njih. Strahove možete umiriti naglašavanjem da su ovakvi događaji iznimno rijetki i da postoje odrasli koji su tu da ih zaštite. Ako primjećujete da je dijete napeto i tjeskobno, možete zajedno isprobati neke tehnike relaksacije (https://tinejdzeri.hrabritelefon.hr/clanci/tehnike-relaksacije/) ili mindfulnessa (https://www.poliklinika-djeca.hr/aktualno/novosti/besplatna-brosura-kratke-vjezbe-mindfulnessa-za-djecu-za-prepoznavanje-i-kontrolu-neugodnih-osjecaja-i-ponasanja/).

●       Razlikujte činjenice od dezinformacija i postavite granice u vezi izloženosti medijima.

Prirodno je osjećati potrebu da budete informirani, no pretjerano praćenje novosti može povećati zabrinutost. To posebno vrijedi za senzacionalističke fotografije djece i članova obitelji, koje narušavaju dostojanstvo prikazanih osoba, a osim toga nemaju informativnu vrijednost. Potaknite djecu na razmišljanje o vjerodostojnosti izvora i o tome jesu li informacije koje dobivaju relevantne i provjerljive. Kako biste izbjegli pretjeranu brigu i preplavljenost, odredite vrijeme u danu bez mobitela i drugih medija.

●       Pratite vlastite emocionalne reakcije i potražite podršku za sebe.

U razgovoru s djetetom budite smireni i izbjegavajte nagađanja o tome hoće li se ovakva pucnjava ponoviti i što je uzrokovalo postupak počinitelja. Nemojte se usmjeravati na stereotipe o počinitelju nego se umjesto toga zadržite na činjenicama i vlastitim osjećajima. Ako primijetite da vam je teško skrenuti misli s teških tema ili da vas preplavljuju neugodne emocije, potražite podršku i pomoć stručnjaka. Nitko se ne treba sam nositi sa svojim brigama!

Ako biste htjeli s nekime razgovarati o ovoj temi, pozivamo vas da nazovete besplatnu i anonimnu liniju za mame i tate na broju 0800 0800 radnim danom od 9 do 20 sati ili nam pišite na savjet@hrabritelefon.hr Djeca mogu nazvati našu liniju na broju 116 111 ili nam pisati na chat radnim danom od 15 do 19. Tu smo za vas!

Priloženi dokumenti:
Sekundarna_traumatizacija_(1).pdf (346.33 KB)