Komunikacija u obitelji
Autor: Maja Dragija, 29. 11. 2010.

Roditelji, kako biste imali dobru komunikaciju sa svojom djecom, a ona sutra izrasla u sretne i odgovorne osobe, svaki dan im ne zaboravite reći deset izraza:

Hvala ti!
Molim te!
Bravo!
Mogu li ti pomoći?
To je doista lijepo!
Oprosti!
Pričaj mi o tome?
Može zagrljaj!
Idemo zajedno!
Volim te!

Što roditelji moraju znati o komunikaciji?

Dugo pratim “Veritas - glasnik Sv. Antuna Padovanskoga”, no drugačije zasigurno iz pozicije čitatelja negoli pisca i suradnika. No, potrudit ću se da s vama podijelim djelić svojih znanja, vještina i iskustava iz pedagoške prakse.
ddddŽelim pomoći onima koji se nalaze pred životnim preprekama, nedoumicama, koji ne znaju naći pravi put u rješavanju važnih odluka u svakodnevnom životu, u odnosu prema sebi samima, bračnom partneru, djeci, prijateljima, općenito prema svijetu koji nas okružuje. Rješenja su vrlo često jednostavna, ali ih ne pronalazimo.
Često je ključ rješenja u dobroj komunikaciji.
Kada govorimo o komunikaciji, definiramo je kao ispunjenje osnovne ljudske potrebe, odnosno potrebe da budemo u kontaktu s drugim ljudima. Kako svakodnevno kontaktiram s djecom, posebno mi je bio dojmljiv razgovor s jednom mojom učenicom koja je došla tražiti pomoć od mene. Njezini roditelji su pred raskidom braka i to traumatično iskustvo ona nije imala s kim podijeliti. Iz njezinih sam riječi saznala da se jako boji, te mi se obratila s pitanjem mogu li ja pomoći da se njezini roditelji pomire.
Konkretno, na ovom primjeru se vidi potpuni nedostatak komunikacije roditelja s djetetom. Roditelji su trebali tako važnu odluku podijeliti s djevojčicom, objasniti da ne žele živjeti zajedno i da ona nije ništa kriva, te da će se oni i dalje brinuti za nju.
Deset riječi i fraza kojima bi se trebali koristiti roditelji najmanje jedanput na dan:

Hvala ti!
Molim te!
Bravo!
Mogu li ti pomoći?
To je doista lijepo!
Oprosti!
Pričaj mi o tome?
Može zagrljaj!
Idemo zajedno!
Volim te!

A kako mi komuniciramo? Svađamo se sa svojom djecom, ne dopuštamo im da govore, da iznose svoje viđenje problema, ne prepoznajemo njihove potrebe i osjećaje i nasilno rješavamo probleme.
Unatoč ovakvom ponašanju, roditelji očekuju da im djeca budu dobri i uspješni ljudi. Želim naglasiti da je komunikacija vještina koju treba učiti i usavršavati cijeli život.
Evo nekoliko primjera kako unaprijediti vještinu govorenja:
Ako su u pitanju loše ocjene, pitajte dijete kako se to dogodilo?
Ako ste uzrujani i ljutiti zbog agresivnosti djeteta, pomislite kako ne možete u tom trenutku kvalitetno komunicirati jer biste dodatno usijali trenutnu situaciju.
Ne šaljite nejasne poruke jer vas dijete neće razumjeti.
Postavite li pitanje da li je bilo dobro u školi, neće razumjeti što pojam dobar znači tog trenutka.
Kako komuniciraju odgovorni roditelji?
Roditelji trebaju poučavati djecu koja je uloga i odgovornost roditelja, a s druge strane što su prava i obveze djece.
Roditelji trebaju dogovarati pravila sa svojom djecom i postavljati granice u ponašanju koje vrijede za jedne i za druge.
Roditelji trebaju poučavati djecu moralnim vrednotama.
Roditelji trebaju pomoći djeci da zadovolje svoje potrebe, a dječja neprihvatljivaponašanja ne doživljavati osobno.
Roditelji trebaju znati da je odrastanje djece proces u kojem se i djeca i roditelji uče komunicirati.
Roditelji ne trebaju kritizirati i uspoređivati svoju djecu s ostalom djecom, bez obzira na njihove uspjehe i neuspjehe.
Roditelji se trebaju redovito informirati o uspjehu i ponašanju svog djeteta u školi i izvan nje.
Roditelji trebaju upoznati prijatelje djece u školi.
Roditelji trebaju predlagati, učiti i tražiti najdjelotvornije pedagoške metode i postupke u odgoju i obrazovanju svoje djece te tražiti pomoć različitih stručnjaka i učiti vještine nenasilnog komuniciranja i konstruktivnog rješavanja problema.
Ukoliko želite dobru komunikaciju, slušajte i promatrajte svoju djecu jer jedino na takav način možete savladati prepreke koje vam se čine nesavladivim.
Preuzeto iz časopisa Veritas

Izvor: Mirjana Novak