Pismo za roditelje
Autor: Željana Fabijanić, 9. 4. 2020.

Kašina, 11. travnja 2020. godine

Poštovani roditelji!

Suvremeno školstvo našlo se pred novim izazovima. Promjena je prirodna, no nas su promjene zadesile iznenada te nitko nije mogao predvidjeti što će se dogoditi. Uz opasno širenje virusa, podrhtavanje tla također je ostavilo ozbiljne posljedice na nas i naše domove. U želji da zaštitimo našu djecu, trudimo se naći najbolje načine i prilagoditi se situaciji u kojoj smo se našli.

Nastava na daljinu je oblik nastave za koji su se učitelji dugo pripremali te koji je na državnoj razini bio planiran za uvođenje uz klasičan oblik nastave. Sada ipak učitelj mora mijenjati svoj način rada, prilagoditi se okolnostima i dati sve od sebe da učenici nastave svoje školovanje na najbolji način. Škola sve svoje napore trenutno ulaže u realizaciju nastave na daljinu kao za sada jedini mogući način nastavka školovanja naših učenika, ne bismo li ovu školsku godinu uspješno priveli kraju. Uslijed svih nepogoda, na nekoliko dana trebali smo zatvoriti naše škole i ostvariti uspješan nastavak rada s našim učenicima bez ikakvog kontakta, bez žive riječi. Sve što smo u učionicama stoljećima gradili, sve što smo ostvarili i koristili u poučavanju naših učenika, najednom se promijenilo i premjestilo u virtualni svijet. Više ne možemo izraziti svoju brigu i uvažavanje za probleme učenika razgovarajući s njima, reči im da će sve biti dobro. Više ne možemo zajednički uživo razgovarati o aktualnim događanjima u njihovim međusobnim kontaktima u razredu i zajedničkom odrastanju. Vjerujte, naš poziv temelji se na kontaktu, razgovoru, poticajnim riječima koje smo do jučer svakodnevno izgovarali ne bismo li bili podrška, ˝skela˝ našim učenicima na njihovom putu odrastanja. Prihvatili smo okolnosti na koje ne možemo utjecati i krenuli dalje u najboljoj namjeri ˝biti tu˝ za naše učenike. Jer, oni su ti koje na kraju svega trebamo zaštititi.

Svjesni smo da ste sada upravo vi, roditelji, na neki način preuzeli ulogu učitelja svoje djece i sada ste vi ta ˝skela˝ još više nego prije. Svjesni smo da je i za vas to nešto novo i da se netko snalazi bolje, a netko slabije u toj nepoznatoj ulozi. Uz sve redovne poslove koje obavljate, sada preuzimate i tu novu ulogu, nimalo manje zahtjevnu od ostalih. Želimo vam ovim putem poručiti da vas razumijemo i da znamo da vam nije lako.

Molimo vas da pokušate shvatiti i našu poziciju u kojoj se nalazimo. Svi smo zajedno žrtve ˝viših sila˝ i nemilih događaja, iz kojih samo trebamo izaći na siguran, strpljiv i najbolji mogući način. Taj način uključuje međusobnu podršku, razumijevanje i suradnju. U toj suradnji trebamo konstruktivno komunicirati, kako bismo prevladali prepreke, nadogradili trenutne opcije i pomogli našim učenicima da uspješno završe ovu školsku godinu. Stoga vam želimo reći da smo tu za vas i za vašu djecu. Radimo ono što vjerujemo da je najbolje za sve i kako mislimo da će sve najbolje funkcionirati. Radimo ono za što smo se posljednjih nekoliko godina obučavali, proveli sate i sate na webinarima, radionicama, usavršavanjima, tečajevima. Sigurni smo u sebe, svoja znanja i dobre namjere, a kako bismo se koliko je god moguće prilagodili, proveli smo i ankete za učenike predmetne nastave te za roditelje učenika razredne nastave. Rezultati će nam pomoći kako bi nastavu na daljinu prilagodili na način koje je najprihvatljiviji za učenike  u cilju usvajanja gradiva i razvijanja vještina.

Pred nama je i period vrednovanja i ocjenjivanja. Želim vam poručiti kako ćemo taj period nastave na daljinu odraditi sa izuzetnom pažnjom i razumijevanjem, te naglasiti kako konačne odluke učitelja sigurno neće biti donesene na štetu učenika ili njihovih mogućnosti za nastavak obrazovanja. Stoga smo za vas pripremili Sažeti prikaz Uputa za vrednovanje i ocjenjivanja tijekom nastave na daljinu. Nadam se da ćete ga pažljivo proučiti i dobiti odgovore na brojna pitanja koja vas opterećuju.

Na kraju, želim vam prenjeti pozdrave svih učitelja naše škole. Radimo iz namjere da zadovoljimo zahtjeve koji stižu sa svih strana, ali neprestano imajući na umu najviši prioritet: da podržimo učenike na putu odrastanja. Oni su ti koji će se jednog dana nositi s izazovima budućnosti, koji će vrijednosti prenositi na buduće naraštaje i koji će brinuti za nas u našoj nemoći. Učimo ih zajedno tim vrijednostima i šaljimo im poruku odgovornosti, zalaganja, tolerancije i razumijevanja!

Ususret blagdanu Uskrsa, primite iskrenu čestitku od svih djelatnika Osnovne škole Vugrovec-Kašina.

S poštovanjem!

Ravnatelj: Vladimir Vuger, prof.

Izvor: OŠ Vugrovec-Kašina